Vybíráme spací pytel
Správný spací pytel je základ pohodlného spaní.
Rozdělení spacích pytlů:
- letní
- třísezonní
- zimní - extreme
Nejčastější použití spacích pytlů je v letním období tzn. začátek června až konec srpna. Pro toto období se doporučují spací pytle lehké (ultralehké), které zabezpečí komfortní spaní a jsou vhodné pro turistiku, festival či cyklistiku.
V případě, že jste vyznavači kempování od jara do zimy doporučujeme si vybrat spací pytel třísezónní. Tyto spací pytle jsou sice objemnější a méně skladné, ale mnohem teplejší.
Jste horolezec, nebo máte rádi extrém a zima je vaše vysněné období? Vybírejte určitě z nabídky zimních spacích pytlů. Tyto spací pytle jsou připraveny vás ochránit i za té nejnižší teploty. Nedoporučujme používat v jiném odbobí, jelikož by vám nebylo teplo příjemné.
Spací pytle podle materiálu
Péřové spací pytle
Peří je skvělým tepelným izolátorem, proto se využívá i při výrobě zimních spacích pytlů. Kromě tepelného komfortu si peří lépe uchovává své původní vlastnosti, díky čemuž spacák pomaleji stárne. Životnost takového spacího pytle může být 5 i více let. Péřové spacáky jsou lehké a skladné. Bohužel jejich nevýhodou je snadná nasákavost a navlhnutí. Vlhko se v nich také déle drží a pytle pomalu schnou. Péřové spací pytle nejsou vhodné pro alergiky.
Spací pytle z umělých vláken
Spací pytle ze syntetických materiálů na rozdíl od peří hřejí, i když jsou vlhké, a následně rychle schnou. Dají se prát v pračce a hodí se i pro alergiky. Mají výbornou životnost oproti péřovým. Spací pytel ze syntetických materiálů je vhodný k použití od jara do podzimu.
Teplotní rozdělení spacích pytlů
Každý spací pytel má určený teplotní rozsah. Tyto rozsahy se označují:
Komfortní teplota
V oblasti této hranice se optimálně projeví tepelně-izolační vlastnosti daného spacího pytle. Ženy by se měly orientovat spíše nad touto hranicí, muži pod ní. Vždy se předpokládá, že si spacák kupuje muž či žena průměrného vzrůstu a váhy. Pokud jste ale silnější nebo vyšší postavy, může dojít ke snížení komfortu užívání tím, jak se stlačuje izolační výplň uvnitř spacáku a nechrání vás tak dobře proti okolnímu chladu. V takovém případě si podle potřeby pořiďte spacák objemově větší či teplejší. Dámské varianty spacáků obsahují v oblasti nohou jednu izolační vrstvu navíc.
Limitní teplota
Zkušení uživatelé, kteří se řídí tímto ukazatelem, se umí vybavit pro zvýšení tepelného komfortu tak, aby během noci nepocítili chlad, popřípadě spát ve skrčené poloze. Běžný uživatel může během noci ztratit celkovou tepelnou rovnováhu.
Extrémní teplota
V tomto případě budete během nocování trpět silným pocitem chladu a existuje zde riziko poškození zdraví prochladnutím. Tímto údajem se při výběru spacího pytle neřiďte a berte ho v potaz jako hranici při které byste již neměli nocovat ve volné přírodě.
Spací pytle se na trhu prodávají ve dvou variantách. Jsou to spací pytle dekové nebo spací pytle mumiové. Některé typy spacích pytlů je možno spojit zipem a vytvořit tak zvaný manželský spací pytel.
Dekové spací pytle
Spací pytle dekové jsou vhodné do kempů, na tábor nebo na chatu či přespání rodinných příslušníků u vás bytě. Spacák se po rozepnutí hravě promění v prostornou a pohodlnou deku.
Mumiové spací pytle
Spací pytel mumie vás doslova vcucne. Tímto efektem lépe udržuje teplo a snižuje jeho únik. Je opatřen „kapucí“, do které si můžete schovat i hlavu.
Při výběru je ještě potřeba počítat s velikostí spacího pytle. Spací pytel by měl být alespoň o 15-20 cm delší než výška vaší postavy.
Velký spacák se špatně vyhřívá a bude vám v něm zima. Naopak malý spacák je nepohodlný, a pokud jsme v něm napěchovaní na těsno, izolační vrstva fungovat nebude.
Kompletní nabídku spacích pytlů naleznete na zde.